إيران - مشهد المقدسة 🚩🚩 بدایه شارع قائم احمد آباد7 عماره گوهرشاد

00989033747800 00985138449686

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نام تجاری یک سم است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌شود. بوتاکس اصطلاحی است که اغلب می‌شنوید زیرا اولین سم بوتولینوم تزریقی است. این ماده دارویی است که پزشکان سال‌هاست برای درمان چین و چروک صورت از آن استفاده می‌کنند. پزشکان از این محصول در دوزهای کوچک برای درمان مشکلات سلامتی هم بهره می‌برند.

مزایای تزریق بوتاکس چیست؟

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای بوتاکس جهت کاهش چین ‌و چروک صورت است. اما تزریق بوتاکس می‌تواند به درمان سایر بیماری‌ها نیز کمک کند، مانند:

 • تعریق شدید زیربغل (هیپرهیدروزیس)
 • دیستونی دهانه رحم
 • یک عارضه جزو اختلالات عصبی محسوب می شود و منجر به اسپاسم شدید عضلات گردن و شانه می‌گردد.
 • پلک‌زدنی که نمی‌توانید کنترل کنید (بلفارواسپاسم)
 • چشم‌هایی که به جهات مختلف اشاره می‌کنند (استرابیسم)
 • میگرن مزمن
 • مثانه بیش‌فعال

بوتاکس چگونه کار می‌کند؟

بوتاکس می‌تواند سیگنال‌های (نورون های) اعصاب به ماهیچه‌ها را مسدود نماید. همچنین این سم اغلب برای رفع خطوط روی پیشانی، خطوط دور چشم و خط های اخم تزریق می‌شود. بوتاکس به چین و چروک‌های ناشی از آسیب خورشید یا جاذبه کمک نمی‌کند.

روش بوتاکس چگونه انجام می‌شود؟

انجام بوتاکس فقط چند دقیقه طول می‌کشد و نیاز به بیهوشی ندارد. پزشک با یک سوزن کوچک بوتاکس را به محل موردنظر تزریق می کند.
به طور کلی 7 تا 14 روز طول می‌کشد تا این تزریق تأثیر کامل داشته باشد. توصیه می‌شود حداقل 1 هفته قبل از بوتاکس از مصرف الکل اجتناب کنید. همچنین باید 2 هفته قبل از درمان مصرف آسپرین و داروهای ضدالتهاب را متوقف کنید تا از کبودی جلوگیری شود.

به مدت 24 ساعت از دست زدن محل تزریق خودداری کنید تا بوتاکس را در ناحیه دیگری پخش نشود. همچنین ممکن است پزشک به شما بگوید 4 ساعت بعد از تزریق واکسن در حالت ایستاده بمانید و یک روز از ورزش کردن اجتناب بگیرید.

اثر بوتاکس چقدر است؟

اثرات بوتاکس 3 تا 6 ماه باقی می‌ماند. با بازگشت آهسته عضله، خطوط و چین و چروک‌ها شروع به‌ظاهر شدن می‌کنند و باید دوباره درمان شوند. خطوط و چین و چروک‌ها اغلب باگذشت زمان کمتر به نظر می‌رسند زیرا ماهیچه‌ها در حال کوچک شدن هستند.

عوارض بوتاکس چیست؟

بعد از تزریق بوتاکس امکان دارد عوارض جانبی رخ دهد اما این عوارض موقتی هستند. این عوارض شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. کبودی (این شایع‌ترین عارضه جانبی است و از بین می‌رود)
 2. لبخند کج یا آب دهان
 3. خشکی چشم یا ریزش اشک ‌شدید
 4. درد و تورم در کناره‌های محل تزریق
 5. علائم شبیه آنفولانزا یا احساس ناخوشی عمومی
 6. ناراحتی معده
 7. بی‌حسی
 8. ضعف در عضلات مجاور
 9. سردرد (نادر است اما پس از 24 تا 48 پایان می‌یابد)
 10. افتادگی پلک
  این عارضه تنها در درصد کمی از افراد اتفاق می‌افتد و معمولاً بعد از 3 هفته از بین می‌رود. اغلب این عارضه به دلیل پخش شدن بوتاکس و دست زدن به آن است.

چه کسانی نباید بوتاکس بزنند؟

برای بانوان باردار، شیرده و کسانی که مبتلا به بیماری‌های اعصاب هستند توصیه نمی شود. از آنجایی که بوتاکس برای همه چین و چروک‌ها مؤثر نیست، ابتدا باید با پزشک مشورت کنید.
همچنین اگر به پروتئین شیر گاو حساسیت دارید، نباید تزریق بوتاکس را انجام دهید.

آیا هزینه بوتاکس تحت پوشش بیمه‌های درمانی است؟

بوتاکس اگر برای هدف های زیبایی استفاده شود تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد. برای جزئیات پوشش با شرکت بیمه سلامت خود تماس بگیرید.
پزشک خود را بادقت انتخاب کنید.
بوتاکس فقط باید تحت‌نظر پزشک استفاده شود. مهم است که تزریق‌ها دقیق انجام شوند تا از عوارض جانبی جلوگیری شود. اگر بوتاکس درمانی نادرست انجام شود می‌تواند بسیار خطرناک باشد.