إيران - مشهد المقدسة 🚩🚩 بدایه شارع قائم احمد آباد7 عماره گوهرشاد

00989033747800 00985138449686

تاثیر کرونا بر پوست و مو

تاثیر کرونا بر پوست و مو : کرونا یا همان ویروس کووید 19 برای اولین بار در چین دیده شد و چون سرعت انتقال این ویروس بالابود به‌زودی کل دنیا را فراگرفت. اگر بخواهیم از علائم این بیماری بگوییم شبیه سرماخوردگی و آنفولانزا با اندکی تفاوت است. در موارد بسیاری مشاهده‌شده که برخی از علائم این بیماری پس از بهبود نیز پابرجا است و در افراد مسن و کسانی که بیماری‌های تنفسی و قلبی و عروقی یا دیابت دارند خطرناک‌تر است. تب و لرز، از دست دادن بویایی و چشایی، گلودرد و سرفه و بدن‌درد از علائم شایع آن هستند و البته در برخی افراد علائم گوارشی مشاهده‌ شده است. کرونا ویروس ناشناخته و مبهمی بود که بسیاری از اثرات آن بر بدن هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، در بسیاری موارد پس از بهبودی کرونا شاهد آلرژی‌های پوستی و ریزش مو هستیم و این نشان می‌دهد که این ویروس به‌تمامی اعضای بدن حمله می‌کند و در هر فرد تأثیرات خاصی را برجا می‌گذارد.

تاثیر کرونا بر پوست و مو

در زمان ابتلا به ویروس کرونا افراد اقدام به مصرف گرمی جات می‌کنند تا بتوانند زودتر از بیماری عبور کنند و این موضوع باعث ایجاد جوش‌های پوستی در صورت و بدن می‌شود. در برخی موارد دیگر نیز شاهد خشکی و اگزما پوستی در اثر مصرف بیش‌ازحد الکل و ضدعفونی‌کننده‌ها هستیم. تب و استرس‌های ناشی از بیماری نیز باعث ریزش مو و حساسیت‌های پوستی می‌شود که بهبودی آن‌ها طول می‌کشد و مدتی زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تاثیر کرونا در ریزش مو

از علائم معمول کرونا تب است که تقریباً در تمامی افرادی که درگیر این ویروس شده‌اند گزارش ‌شده است و این باعث ریزش مو در افراد مبتلا گردیده، به‌طوری‌که فرد 5 تا 6 ماه درگیر این مشکل بوده است. ریزش مو روزانه در حالت معمول 100 تار مو است ولی در اثر درگیری با کرونا فرد در روز تا 300 تار مو از دست می‌دهد و این حجم در افراد متفاوت است.

چگونه با ریزش مو ناشی از کرونا مقابله کنیم؟

در این راستا باید بتوانید در طول دوره درمان کرونا استرس خود را مدیریت کنید زیرا در ریزش مو تأثیر زیادی دارد. به‌خصوص افرادی که ازلحاظ ارثی و ژنتیکی مستعد ریزش مو هستند باید در طول دوره کرونا ویتامین‌های موردنیاز بدن را تأمین کنند.

علائم پوستی ناشی از ویروس کرونا

برخی از شایع‌ترین علائم و نشانه‌های پوستی کرونا که همه افراد ممکن است درگیر آن شده باشند، عبارت‌اند از:

 1. قرمز شدن سفیدی چشم
  در اوج بیماری متأسفانه در موارد زیادی سرخی چشم و آبریزش گزارش ‌شده است که در اثر نفوذ ویروس از طریق چشم است.
 2. التهابات قرمز و دردناک
  وجود التهابات دردناک و قرمز بر روی پوست است که تا مدتی بعد از بهبودی نیز بر روی پوست باقی می‌مانند و گاهی با تورم و خارش نیز همراه هستند و برای بیمار بسیار آزاردهنده می‌باشند.
 3. خارش پوست
  درد و خارش پوستی از شایع‌ترین علائم پوستی در دوران کرونا هستند که برای فرد آزاردهنده است.
 4. کهیر
  یکی از علائم کرونا جهش‌یافته بر روی پوست کهیر است که در 20 در صد از مبتلایان مشاهده می‌شود و اندازه و شکل کهیر در هر فرد متفاوت است.
 5. تاول‌هایی مشابه آبله‌مرغان
  این تاول‌ها بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود و به‌صورت تاول‌های پر آب تا ده روز بر روی پوست باقی می‌ماند و البته در افراد مختلف متفاوت است.
 6. انگشت پای کوویدی
  به شکل تورم و حساسیت، قرمزی و سوزش و خارش در بین انگشتان پا و روی آن‌ها مشاهده می‌شود که رنگ آن‌ها قرمز یا قهوه‌ای هست. خوشبختانه این علائم پس از چند روز از بین می‌رود و جای نگرانی وجود ندارد.
 7. بثورات پوستی
  در اثر مشکلات جریان خون در دوران کرونا ممکن است مبتلایان بثورات پوستی داشته باشند که این علائم نگران ‌کننده است. لخته شدن خون در پوست می‌تواند به معنای وجود لخته خون در جای دیگر باشد. لخته‌های خونی در کلیه‌ها، کبد یا سایر اندام‌ها می‌تواند منجر به مسائل جدی‌تری شود.

چگونه با علائم پوستی کرونا مقابله کنیم؟

ویتامین‌ها و مکمل‌های درمانی را در طول دوره بیماری مصرف کنید و برای حفظ سلامتی پوستتان از مرطوب ‌کننده وازلین استفاده کنید تا خشکی پوست خود را بهبود ببخشید. تعویض ماسک‌ها به‌طور مداوم و استفاده از روغن‌های گیاهی نیز در بهبود فرایند درمان مؤثر هستند. مشاوران ما در کلینیک دنیز آماده پاسخ‌گویی و انجام خدمات مشاوره‌ای در جهت درمان تمامی بیماری‌های پوست و مو ناشی از کرونا هستند.