إيران - مشهد المقدسة 🚩🚩 بدایه شارع قائم احمد آباد7 عماره گوهرشاد

00989033747800 00985138449686

تزریق چربی چیست؟

تکنیک تزریق چربی شامل استخراج چربی توسط لیپوساکشن، پردازش چربی و سپس تزریق مجدد چربی خالص به ناحیه‌ای است که نیاز به بهبود دارد.
از دهه 1990، جراحان پلاستیک به طور قابل اعتمادی از پیوند چربی به‌عنوان راهی برای بهبود ظاهر زیبایی صورت، سینه، دست‌ها، پاها، باسن استفاده کرده‌اند. با این حال، اخیراً، پزشکان فواید درمانی پیوند چربی را در بهبود زخم‌ها و اسکارها و همچنین توانایی چربی در ترمیم آسیب به بافت سینه پس از پرتودرمانی را ثبت کرده‌اند.

تزریق چربی صورت و روش‌های آن

ابتدا از تکنیک‌های لیپوساکشن برای برداشتن چربی از بدن (شکم، باسن یا ران) استفاده می‌شود. این کار از طریق برش‌های کوچکی انجام می‌شود که تقریباً هیچ جای زخمی باقی نمی‌گذارد. سپس چربی بازیابی شده با حداقل دست‌کاری به ‌آرامی برای تزریق آماده می‌شود. چربی بااحتیاط به خطوط، توخالی‌ها و فرورفتگی‌های صورت با استفاده از کانول‌های ظریف (لوله‌ها) که از طریق برش‌های ریز قرار داده می‌شود، تزریق می‌شود تا جوان‌سازی و تغییر شکل دهد. گاهی اوقات، یک متخصص ممکن است مناطق تحت درمان را بیش از حد پر کند تا درصد سلول‌های چربی که زنده نمی‌مانند را جبران کند. تزریق صورت نسبتاً ساده است و شامل یک برش ساده در یک ناحیه مشخص تقریباً جایی است که چربی در آن قرار می‌گیرد. چربی با ایجاد برش‌های ویژه و مراقبت‌های به خصوصی تزریق می‌شود چراکه باید مطمئن شوند چربی جابه‌جا نمی‌شود.

فرایند پیوند چربی

فرایند پیوند چربی شامل سه مرحله است:

 1. استخراج چربی از ناحیه اهداکننده با لیپوساکشن
 2. تخلیه، سانتریفیوژ و پردازش چربی
 3. تزریق مجدد چربی تصفیه شده به ناحیه‌ای که نیاز به بهبود دارد

در مرحله اول، با استفاده از تکنیک‌های لیپوساکشن، چربی از ناحیه اهداکننده استخراج می‌شود. این به بهترین وجه با روش‌های دستی با استفاده از کانول‌های نازک لیپوساکشن با سوراخ‌های کوچک انجام می‌شود. لیپوساکشن لیزری یا اولتراسونیک نباید برای استخراج استفاده شود زیرا ممکن است سلول‌های چربی را از بین ببرد.

بعد از آن چربی ها با تخلیه و سانتریفیوژ پردازش می‌گردد تا مواد زائد، مایع اضافی و سلول‌های مرده از سلول‌های چربی زنده جدا گردد. البته می‌توان چربی را با سرم نمکی استریل هم شستشو دهید. چربی‌های زائد در پیوند زنده نمی‌مانند و شاید برای سلول‌های مفید هم مشکل ایجاد نمایند؛ بنابراین حذف می‌شوند.

درنهایت چربی به شکل قطرات کوچک در سرتاسر بافت زیرجلدی محل گیرنده تزریق می‌گردد.

مقدار چربی تزریق شده بر حسب سی‌سی اندازه‌گیری می‌شود و در نهایت با توجه به مشخصات بیمار و ناحیه‌ای از بدن که چربی فراوری شده در آن تزریق می‌شود، متفاوت است.

خطرات تزریق چربی چیست؟

عوارض انتقال چربی صورت معمولاً نادر است زیرا این روش ملایم و ایمن است. با این حال، مانند هر روش جراحی، خطرات کوچکی وجود دارد از جمله:

 • عفونت
 • عوارض بیهوشی
 • کلسیفیکاسیون چربی
 • اصلاح بیش از حد یا کمتر (نتیجه زیبایی‌شناختی ضعیف)
 • بهتر آیت پیش از اقدام به تزریق چربی، با دکتر متخصص مشورت کنید و خطرات این روش را بررسی نمایید تا از هرگونه عوارض احتمالی آگاه شوید. تزریق چربی باید توسط یو پزشک متخصص زیبایی و در یک کلینیک مجهز انجام شود.

مزایای تزریق چربی چیست؟

 • نتایج ماندگارتر
 • ناحیه برداشتن چربی (شکم یا پهلو) ممکن است باریک‌تر به نظر برسد
 • سلول‌های بنیادی چربی می‌توانند فاکتورهای رشد را برای کیفیت بهتر بافت ایجاد کنند
 • زمان ریکاوری کم